
Fenomén ekoturismus
Poslední roky se stále více klade důraz na provozování ekoturismu. Nejde jenom o šetrnější přístup k našemu prostředí, ale i o to, že zájemce tento způsob cestování baví a rádi vyhledávají nové příležitosti.
Termín ekoturismu se objevil v osmdesátých letech 20. století. Společně s ekoturismem se vyvíjel přírodní cestovní ruch, dobrodružná a alternativní turistika. Jedná se o aktivity nějak spojené s přírodou. Účastníci eko výprav mají rádi přírodu a chtějí objevovat minimálně narušená místa a dostávají se do oblastí, kde se například mohou věnovat pozorování ptactva, rostlin a různých živočichů. Jezdí pozorovat velryby, zvířata v safari, sjíždějí divoké řeky. Věnují se jeskyňářství, horolezectví, kanoistice nebo skialpinismu.
Ekoturista se snaží minimalizovat dopady pobytu ve vybraném prostředí. Například se přemisťuje pěšky nebo na kole, čímž chrání lokalitu. K vyhledávaným aktivitám ekoturistiky patří cyklo a pěší turistika, jízda na koni, agroturistika, ekoagroturistika. V rámci agroturistiky se poznávají provozy různých farem, chovu koní a jiných zvířat, pěstování nejrůznějších plodin.
Příkladem organizovaného ekoturismu mohou být výpravy na souostroví Galapágy, tvořené ze sopečných kuželů. Žijí tady zvláštní druhy zvířat – ještěři a obří suchozemské želvy. Organizace Greenpeace provozuje informační trasy lodí okolo Islandu v severním Atlantiku.
Co můžete navštívit v rámci ekoturismu?
Během ekoturismu se poznávají přírodní krásy. Jedná se hlavně o chráněné krajinné oblasti, národní parky, přírodní rezervace a další přírodní poklady. Objevovat můžete malebná horská jezírka, stejně jako naučné stezky v přírodě, floru, faunu, hory, planiny, náhorní plošiny, kaňony, rokle, soutěsky a skály. V Čechách se můžete toulat například po Národním parku České Švýcarsko, po krásách Krkonoš nebo Šumavy.
Pokud se chystáte strávit nějaký čas V Praze, tak jistě oceníte ekologický hotel Plaza Alta v Holešovicích.
6,444 shlédnutí